м. Київ, вул. Йорданська, 22-А, 04211

school210@bigmir.net

+38 (093) 664 74 92 

ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО - ЦЕ ЗЛОЧИН!

Домашнє насильство

В період активного розвитку суспільства кількість випадків домашнього насильство збільшується, що парадоксально. Адже, у час урбанізації та комп’ютеризації планети, з кожним днем кількість людей, які можуть дізнаватися інформацію із відкритих джерел збільшується.

 У 2020 році у світі почалася пандемія COVID-19, з чим пов’язують суттєвий сплеск випадків. А у 2021 цей показник в Україні збільшився аж на 56%. Однак все не так просто, як може здаватися на перший погляд. 20 років тому у нашій державі не вели статистику щодо випадків домашнього насильства, тому об’єктивно ми не можемо оцінювати показники.

Давайте розберемося, що ж таке це домашнє насильство, як йому можна запобігати і що потрібно робити, якщо ви чи ваші близькі вже, на жаль, стали жертвами.

Домашнє насильство - протиправні дія або бездіяльність (а також погрози їх вчинення) у формі фізичного, сексуального, психологічного, економічного насильства, що вчиняються у визначеному колі осіб, незалежно від місця їх проживання. Давайте окремо розберемо кожну форму цього злочину.

Фізичне насильство це коли вас б’ють чи штовхають, не випускають з власного дому або не пускають до нього, змушують до вживання алкоголю чи наркотиків. Вам погрожують позбавити життя чи навмисно створюють ситуації, які можуть становити загрозу вашому здоров’ю та безпеці. Проти вашої волі вас переміщують у межах однієї держави або за кордон із застосуванням сили, погроз чи обману.

Сексуальне насильство це коли вас примушують до небажаних статевих стосунків, торкаються до інтимних частин вашого тіла без згоди, вас примушують спостерігати за статевими актами,  примушують займатися проституцією тощо.

Психологічне насильство це коли вами маніпулюють задля власної вигоди. Вас систематично шантажують, переслідують та залякують, постійно та цілковито контролюють, зневажають як особистість, критикують та насміхаються над вами, погрожують відібрати ваших дітей, обмежують у контактах з близькими та друзями, погрожують вбивством чи каліцтвом.

Економічне насильство це коли вам забороняють працювати, у вас вилучають ваші власні кошти, ваше особисте майно пошкоджують або ламають, незаконно обмежують доступ до житла чи позбавляють його,  позбавляють їжі та води.

 

 

 

 

 

Як потрібно діяти, якщо ви чи ваші знайомі стали жертвами домашнього насильство?

         Якщо ви учень – можете звернутися до свого вчителя, який допоможе у подальших діях. Оскільки, саме працівники сфери освіти зазвичай першими помічають ознаки домашнього насильство, вони знають як діяти у таких випадках і завжди допоможуть у вирішенні цього складного питання. Якщо ж ви вже доросла людина, але також стали жертвою чи свідком прояву домашнього насильство – ви повинні спочатку за номером 102 викликати поліцію, потім викликати медичну допомогу за номером 103. Це перші два пункти, які потрібно робити якомога швидше. Далі працівники поліції допоможуть у подальшому зверненні та проходженні всіх процедур.

 

 

 

 

Як потрібно діяти працівникам освіти¸ якщо виявили ознаки домашнього насильство у дітей?

Щоквартально заклади освіти звітують Міністерству соціальної політики України про факти виявлення таких злочинів.  Але ж виникає запитання, а як все ж таки діяти вчителям? Спершу потрібно виявити факт заподіяння насильства, це можна зробити трьома способами:

  • візуально;
  • під час опитування;
  • отримати заяву або повідомлення.

Потім потрібно зафіксувати факт виявлення у журналі, якщо постраждала особа потребує медичної допомоги – вжити всіх можливих заходів для надання допомоги. Якщо постраждала або кривдник дитина до 24 років – викликати Службу у справах дітей, якщо більше 24 років – викликати Національну поліцію. Потім потрібно проінформувати про права та послуги, якими може скористатися постраждала особа. Незважаючи на вік жертви насильства, Якщо вона має тілесні ушкодження кримінального характеру – потрібно терміново викликати поліцію.

 

 

 

 

Завжди потрібно пам’ятати, що сімейне насильство найчастіше має систематичний характер, а це означає, що  у більшості випадків кривдник не перестане проявляти свою зверхність і не потрібно жаліти його. Насильству можна і потрібно протидіяти, якщо життя вашої сім’ї перетворюється на жах – не зволікайте, а зверніться до поліції або на «гарячу» лінію з попередження та протидії домашнього насильства за номером 1547. Також особа, яка постраждала від домашнього насильства, може звернутися до районних служб у справах дітей, спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб або до мережі центрів соціальних служб. Далі наведено адреси та телефони всіх органів влади до яких можна звертатися.

 

 

 

 

 

 

Інформація про відділи сімейної політики Служб у справах дітей та сім'ї районних в місті Києві державних адміністрацій

відповідальні за запобігання та протидію домашньому насильству

Район м. Києва

Відповідальні працівники, які проводять роботу із прийому та реєстрації заяв і повідомлень про вчинення насильства, координації заходів реагування

Поштова адреса

Контактні  телефони

Адреса електронної пошти

Голосіївський

Голубенко Дар’я Олександрівна

м. Київ,

вул. Велика Васильківська, 58

(044)287-00-80

(044)289-38-56

ssdgrda2011@ukr.net
vsmsga@gmail.com

Дарницький

Мегеть Сергій Володимирович,

Устянська Ірина Сергіївна

м. Київ,

вул. Ялтинська, 14

(044)566-73-70

darssm@ukr.net

Деснянський

Гуменна Вікторія Вацлавівна

Барбон Олександр Васильович

м. Київ,

пр-т. Маяковського, 21-Г

(044) 515-75-76

ssd_desnrda@kmda.gov.ua

ssd@desn.gov.ua

Дніпровський

Забава Світлана Миколаївна

Кальченко Світлана Володимирівна

м. Київ

Харківське шосе,4- А

(044)390-11-76

dniprssd@ukr.net

Оболонський

Грищенко Тетяна Іванівна

м. Київ, вул. Тимошенка, 2-Д

(044)426 47 15

(044)418 20 15;

ssds@obolonrda.gov.ua

ssdorda_@ukr.net

Печерський

Щепанковська Ольга Анатоліївна

м. Київ вул.

вул. Омеляновича - Павленка,15

044 280 15 80;

044 280 24 44

ssd@pechrda.gov.ua

Подільський

Кучер Людмила Сергіївна

м. Київ,

вул. Борисоглібська, 14

(044)425-03-07;

(044)425 00 18

ssd_podilrda@kmda.gov.ua

podilssd@ukr.net

Святошинський

Чаплінська Інна Олександрівна

м. Київ,

вул. Гната Юри, 9

(044)407-25-72

ssd-svyatoshin@ukr.net

Солом`янський

Шевченко Юрій Афанасійович

м. Київ,

просп. Повітрофлотський 41

(044)207 39 34

ssd_solom@ukr.net

Шевченківський

Дейнеко Оксана Василівна

м. Київ,

бульв. Т.Шевченка, 26/4

(044)234-89-49

ssds@shev.kmda.gov.ua

 

 

Тепер, коли ми розібралися що ж таке домашнє насильство, виокремили його види та зрозуміли як йому протидіяти і що потрібно робити, якщо вже стали жертвою – ми можемо не хвилюватися, адже знання це наша основна сила. А учні завжди повинні пам’ятати, перший ваш помічник – вчитель.